Politikanët shqiptarë në Maqedoni kanë filluar t’i nxehin “dahiret”

Shkruan: Muhamer Pajaziti Politikanët shqiptarë në Maqedoni kanë filluar t’i nxehin “dahiret”. Mos u habitni kur t’i dëgjoni premtimet për President shqiptar;Kryeministër shqiptar;Parlament bikameral apo dydhomësh;Asociacion të Komunave Shqiptare… Sapo të mbarojnë zgjedhjet, këto ide dhe premtime do t’i merr era e do të zhduken si fluska sapuni. Militantët në…

Padrejtësisht dhe idiotësisht – Gazeta Express

Padrejtësisht dhe idiotësisht OP/ED Gazeta Express 19/10/2023 14:35 Pas agresionit shtetëror serb në Banjskë është e padrejtë, poshtëruese dhe fyese që Kosova të kërcënohet edhe njëherë me mosliberalizim vizash, ndërkohë që Serbia të mos ndëshkohet Imer Mushkolaj Një deklarim i presidentit francez Emmanuel Macron në Tiranë shkaktoi reagime të ashpra.…

‘Perandoria e së Keqes’ kundërpërgjigjet: Ukraina, Kosova, Armenia, Izraeli

‘Perandoria e së Keqes’ kundërpërgjigjet: Ukraina, Kosova, Armenia, Izraeli OP/ED Gazeta Express 20/10/2023 7:54 Melik Kaylan Papritur kemi arritur një pikë kthese historike në të cilën po shpërthejnë në të njëjtën kohë të gjitha konfliktet e parashikuara katastrofike që janë ndërtuar prej dekadash. Rusi-Ukrainë, Armeni-Azerbajxhan, Izrael-Palestinë dhe konflikte të ngjashme…

“Shpërndahuni”! Festa me BE mbaroi

“Shpërndahuni”! Festa me BE mbaroi OP/ED Gazeta Express 16/10/2023 18:27 Nga Andi Bushati Udhëheqësit e vendeve evropiane dhe ballkanike do ta lënë pas krahëve Tiranën për të vazhduar me axhendat e tyre, ndërsa këtu te ne do të buçasin boritë propagandistike për suksesin historik të samitit të Berlinit, që për…

Të fyesh shtetin që udhëheq

Të fyesh shtetin që udhëheq OP/ED Gazeta Express 13/10/2023 15:52 Duke injoruar Kombëtaren e Kosoës, të enjten mbrëma Albin Kurti nuk tregoi pikë respekti për shtetin të cilin e udhëheq. Si demagog, çfarë është, ai u kthye në origjinën politike, duke fyer shtet, himn e flamur. Imer Mushkolaj A e…

Rendi i ngrirë – Gazeta Express

Rendi i ngrirë OP/ED Gazeta Express 11/10/2023 11:09 Shkruan: Ditmir Bushati Kur një grup i armatosur rëndë sulmoi policinë në veri të Kosovës më 24 shtator, duke vrarë një polic dhe duke plagosur dy të tjerë, për shumëkënd nuk duhet të ishte befasi. As shpallja e 27 shtatorit ditë zie…

Filozofia e fjalës “Nuk di”

Filozofia e fjalës “Nuk di” Shkruan: Hamdi Nuhiju Fjalori i Gjuhës shqipe, versioni elektronik, foljen kalimtare di, e sqaron me këto kuptime: “ 1. kam njohuri ose të dhëna për dikë a për diçka; e kam marrë vesh; e zotëroj: di disa gjuhë; e di përmendsh (ujë, në majë të…

Të bashkuar për Kosovën – Gazeta Express

Të bashkuar për Kosovën OP/ED Gazeta Express 08/10/2023 12:30 Shkruan: Ditmir Bushati Bota u zgjua dje me imazhe të tmerrshme të sulmeve terroriste të Hamasit kundër Izraelit, të cilat me të drejtë u dënuan me ashpërsi nga e gjithë bota demokratike. Edhe në Shqipëri, të gjithë krahët e politikës për…

Të mos amnistohet Beogradi – Gazeta Express

Të mos amnistohet Beogradi OP/ED Gazeta Express 05/10/2023 15:49 Dialogu me Serbinë nuk duhet të vazhdojë sikur nuk ka ndodhur asgjë. Beogradi ka kryer agresion ndaj Kosovës dhe duhet ta marrë përgjegjësinë. Është gabim të ndodhë amnistimi i Aleksandër Vuçiqit dhe terroristëve të tij. Imer Mushkolaj Gati dy javë pas…

NË MANASTIRIN E BANJSKËS, NË KOSOVË

NË MANASTIRIN E BANJSKËS, NË KOSOVË OP/ED Gazeta Express 30/09/2023 13:16 Manastiri i Banjskës ku u vra një polic shqiptar dhe katër paramilitarë serbë ndodhet gati 20 minuta larg qytetit të Mitrovicës dhe nëse nuk ka shumë trafik, jo më shumë se një orë në veri të Prishtinës. Shkruan: Ben…

1 2 3 8