Prishtina në tetor të 1918-s e ngufatur prej serbëve refugjatë

“Refugjatët serbë tubohen në vende – vende dhe informohen mes vete. Një grumbull i refugjatëve është para xhamisë, tjetri para portës së pushtetit, disa në oborr, disa nën strehën e një dyqani, e kështu me radhë… Ndërsa ushtarët, me copa mishi në dorë bredhin prej një zjarri në tjetrin, madje…

Varroset Liridona Murseli

Sot iu dha lamtumira e fundit Liridona Murselit, e cila u vra të mërkurën gjatë një grabitjeje të armatosur në Prishtinë. Ndryshe, ngjarja e rëndë ka ndodhur në Prishtinë mbrëmjen e së mërkurës, kur Liridona Murseli raportohet se u vra në veturë gjatë një grabitjeje të armatosur ndërsa bashkëshorti i…

NJSI protestonë sërish, pritet t’i bashkohen edhe njësitet tjera policore

Policët nga Njësitë Speciale, Hetimeve, Rendit Publik dhe departamenteve të tjera të PK-së kanë paralajmëruar protestë më 9 dhjetor. Sipas një dokumentit thuhet se NJSI-ja dhe departamentet e tjera të Policisë, do të mbajnë protestë për t’i shprehur pakënaqësitë lidhur me shtesat dhe kategorizimin e rrezikshmërisë. Protesta pas nëntë ditësh…

Kurti mori pjesë në lansimin e platformës digjitale inovative EEEXPLORE Kosova

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të selisë qendrore të SPEEEX dhe lansimit të platformës digjitale inovative EEEXPLORE Kosova. Duke shprehur urimet më të përzemërta për udhëheqjen dhe stafin e kompanisë SPEEEX për rezultatet e jashtëzakonshme që kanë arritur, kryeministri tha se udhëtimi i kompanisë…

Kurti, Quint-it: S’ka zgjedhje të Serbisë në Kosovë pa marrëveshje ndërshtetërore

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me zëvendëskryeministrin, Besnik Bislimi, pritën në takim sot përfaqësuesit diplomatikë të shteteve të QUINT-it dhe Bashkimit Evropian. Diskutuan për temat aktuale si dhe kërkesën e Serbisë drejtuar OSBE-së për mbajtjen e zgjedhjeve në territorin e Republikës së Kosovës, përcjell Arbresh.info “Kryeministri theksoi se për…

1 2 3 227