“Miss Nikaragua”, Sheynnis Palacios shpallet “Miss Universe 2023”

Sheynnis Palacios nga Nikaragua u kurorëzua “Miss Universe 2023” në kulmin e konkursit vjetor të bukurisë, i cili u zhvillua të shtunën mbrëma (18 nëntor) në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador.

Nënkampionia e parë u rendit Anntonia Porsild nga Tajlanda.

Fituesit e konkurseve kombëtare të 84 vendeve kishin konkurruar në Miss Universe të këtij viti, të gjykuar nga një panel përfshirë modelen Halima Aden, yllin e “Queer Eye” Carson Kressley, influencuesin e TikTok Avani Gregg dhe dy ish-fitueset e Miss Universe, Janelle Commissiong nga Trinidad & Tobago (Miss Universe 1977) dhe Iris Mittenaere e Francës (Miss Universe 2016).

Njëzet gjysmëfinalistë u shpallën në fillim të punimeve të së shtunës mbrëma pas rezultateve të garës paraprake (dhe një votimi global të tifozëve).

Dy raunde të pyetjeve dhe përgjigjeve të temës së nxehtë lanë më pas vetëm tre në garë: Palacios, Porsild dhe nënkampionia e dytë Moraya Wilson e Australisë.

E pyetur në raundin e fundit se kujt do të zgjidhte të kalonte një ditë në jetë, Palacios zgjodhi filozofin dhe feministen britanike të shekullit të 18-të, Mary Wollstonecraft, e cila tha se theu kufijtë dhe “u dha një mundësi shumë grave”.

“Nuk ka kufizime për gratë sot”, shtoi ajo përmes një përkthyesi.

“Miss Kolumbia”, Camila Avella dhe “Miss Puerto Rico”, Karla Guilfu, përfunduan pesëshen e parë, ndërsa një tjetër anëtare e top 10, Spanjollja Athenea Perez, u kurorëzua “Miss Congeniality” e konkursit.

Palacios pason “Miss Universe 2022”, R’Bonney Gabriel nga SHBA. /Telegrafi/

The post “Miss Nikaragua”, Sheynnis Palacios shpallet “Miss Universe 2023” appeared first on Arbresh.info.