Fjalët e stjuardesës Kristina në avionin e Prigozhin-it

Kristina Raspopova, një stjuardesë 39-vjeçare, ishte e vetmja femër në avionin privat Embraer Legacy që u rrëzua pranë fshatit Kuzhenkino në Tver Oblast, Rusi.

Ajo, e cila vdiq në rrëzimin e avionit të themeluesit të Wagner PMC, Yevgeny Prigozhin, ku humbi jetën dhe ky i fundit dhe tetë të tjerë, arriti të raportojë disa gjëra të çuditshme para fluturimit disa orë para tragjedisë.

Kanali Telegram Baza raporton se “fluturimi i tyre është vonuar për disa arsye”.

Kanali Telegram VČK-OGPU thekson, duke cituar fjalët e të afërmit të stjuardesës, se aeroplanit i kanë ndodhur “riparime të çuditshme” para nisjes – dyshohet se “u morën për ndonjë riparim afatshkurtër dhe të pakuptueshëm”.

“Ajo tha se aeroplani ishte në mirëmbajtje ose riparime të vogla, se ata po prisnin për ngritjen,” tha kushëriri i Raspopova, e cila foli me të para fluturimit, sipas VČK-OGPU.

Pak orë para nisjes, e dashura e Kristinës i tha familjes se fluturimi i tyre ishte vonuar për disa arsye. Para fluturimit, ajo ka postuar një foto nga kafeneja e aeroportit.

Një burim nga VČK-OGPU thotë se stjuardesa e aeroplanit të rrëzuar është motra e zëvendësprokurorit të një prej qyteteve të rajonit Chelyabinsk.

Ai ka shpjeguar se Kristina Raspopova ka fluturuar për në Moskë disa ditë më parë, ku po priste një fluturim për në Shën Petersburg.

Të mërkurën, më 23 gusht, ajo u dëgjua të thoshte se ekipi po pret një telefonatë të rëndësishme, thonë ata, për të fluturuar “sot ose nesër”.

Përveç kësaj, sipas stjuardesës, avioni ishte duke u riparuar para nisjes.

Aludohet se dhe vdekja aksidentale e Prigozhin-it, si e dhjetra të tjerëve para tij, miq të Putinit e më pas jo të tillë, është e natyrës konspirative.

MARKETING