Zelensky: Ukraina ka marrë në dorëzim dy sisteme të mbrojtjes ajrore nga GjermaniaAutori: Gazeta inFokus


23:37 | 17 August 2023

Ukraina ka marrë dy sisteme të mbrojtjes ajrore IRIS-T nga Gjermania.

Kështu bëri të ditur presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy në fjalimin e tij të enjten, shkruan Reuters, transmeton abc news.

“Dy raketa të reja IRIS-T janë dorëzuar në Ukrainë. Ky është një sistem i fuqishëm dhe shumë i nevojshëm i mbrojtjes ajrore,” tha ai.

Zelensky u shpreh falenderues ndaj Gjermanisë për furnizimin me armë të Ukrainës.