Fronti opozitar, përkatësisht Mexhiti, Kasami e Gashi bashkërisht e pritën Kurtin

Gazetare: Fatlume Dervishi

Përkrahë politikanëve të Frontit opozitare, kryeministri i Kosovës Albin Kurti në Shkup ishte i pranishëm në përurimin e emrit të ri të rrugës “Adem Demaçi” në Komunën e Çairit. Kreu i Lëvizjes Demokratike Izet Mexhiti, kreu i Besës Bilall Kasami dhe ai i Alternativës Afrim Gashi shoqëruan Kurtin i cili gjatë kësaj vizite në Shkup nuk takoi asnjë funksionar ose lider të pushtetit.

Kryeministri i Kosovës tha se Adem Demaçi ka vepruar për lirinë e të gjithë shqiptarëve në territorin e ish Jugosllavisë.

Kreu i Çairit, Visar Ganiu, tha se emri i Demaçit edhe sot bashkon shqiptarët.

Adem Demaçi do të mbajë emrin rruga e njohur si lokacioni te shqiponja në Çair. /Alsat.mk