Cilët janë artistët që kryesojnë te nominimet MTV VMAs 2023?

Një vit pasi bëri histori në VMA si e vetmja artiste që fitoi tri herë çmimin “Videoja e vitit”, Swift rikthehet këtë vit duke siguruar 8 nominime, të cilat e rendisin në vendin e parë.

Ajo ndiqet nga SZA me gjashtë nominime.

Artistë të tjerë si Doja Cat, Olivia Rodrigo, Nicki Minaj, Miley Cyrus dhe Sam Smith kanë pesë nominime, ndërsa Blackpink dhe Shakira katër.

Për herë të parë: Kim Petras nis me pesë nominime

MTV VMA-të e vitit 2023 padyshim premton të sjellë emocione.

Në moshën 35-vjeçare ka më shumë yje të nominuar për herë të parë këtë vit sesa në çdo çmim të mëparshëm.

Midis tyre: Kim Petras eksportuesi më i suksesshëm i muzikës pop në Gjermani. Së bashku me Sam Smith, vendasja e Bonit mori pesë nominime, të gjitha për mega hitin e tyre “Unholy”.

Prandaj, ajo është e nominuara e parë me më shumë kuaj në garë dhe përveç çmimit për “Video më e mirë”, mund të shpresojë edhe për çmimin për “Kënga e Vitit”. Nëntorin e kaluar, Kim Petras u bë gruaja e parë trans që fitoi një Grammy.

Kim Petras dhe Sam Smith morën në shtëpi çmimin Pop Duo më i Mirë në Grammy 2022.

Fituesit e MTV VMA 2023 do të shpallen më 13 shtator me orën tonë lokale.

Lista e plotë e nominimeve:

Videoja e vitit

Doja Cat – “Attention” – Kemosabe Records / RCA Records
Miley Cyrus – “Flowers” – Columbia Records
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl” – Republic Records
Olivia Rodrigo – “vampire” – Geffen Records
Sam Smith, Kim Petras – “Unholy” – Capitol Records
SZA – “Kill Bill” – Top Dawg Entertainment / RCA Records
Taylor Swift – “Anti-Hero” – Republic Records

Artisti i vitit

Beyoncé – Parkwood Entertainment / Columbia Records
Doja Cat – Kemosabe Records / RCA Records
KAROL G – Interscope Records
Nicki Minaj – Republic Records
Shakira – Sony Music US Latin
Taylor Swift – Republic Records

Kënga e vitit

Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”
Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”
Steve Lacy – “Bad Habit”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Artisti i ri më i mirë 

GloRilla
Ice Spice
Kaliii
Peso Pluma
PinkPantheress
Reneé Rapp

Bashkëpunimi më i mirë

David Guetta & Bebe Rexha – “I’m Good (Blue)”
Post Malone, Doja Cat – “I Like You (A Happier Song)”
Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”
KAROL G, Shakira – “TQG”
Metro Boomin with The Weeknd, 21 Savage, and Diddy – “Creepin’ (Remix)”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”

Kënga më e mirë K-Pop

 

Demi Lovato – “Swine”
Dua Lipa – “Dance The Night (From Barbie The Album)”
Ed Sheeran – “Eyes Closed”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
P!NK – “TRUSTFALL”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Kënga më e mirë HIP-HOP

Diddy ft. Bryson Tiller, Ashanti, Yung Miami – “Gotta Move On”
DJ Khaled ft. Drake & Lil Baby – “STAYING ALIVE”
GloRilla & Cardi B – “Tomorrow 2”
Lil Uzi Vert – “Just Wanna Rock”
Lil Wayne ft. Swizz Beatz & DMX – “Kant Nobody”
Metro Boomin ft Future – “Superhero (Heroes and Villains)”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”

Kënga më e mirë R&B

Alicia Keys ft. Lucky Daye – “Stay”
Chlo?e ft. Chris Brown – “How Does It Feel”
Metro Boomin with The Weeknd, 21 Savage, and Diddy – “Creepin’ (Remix)”
SZA – “Shirt”
Toosii – “Favorite Song”
Yung Bleu & Nicki Minaj – “Love In The Way”

Best alternativë

blink-182 – “EDGING”
boygenius – “the film”
Fall Out Boy – “Hold Me Like A Grudge”
Lana Del Rey ft. Jon Batiste – “Candy Necklace”
Paramore – “This Is Why”
Thirty Seconds To Mars – “Stuck”

Kënga më e mirë rok

 

Foo Fighters – “The Teacher”
Linkin Park – “Lost (Original Version)”
Red Hot Chili Peppers – “Tippa My Tongue”
Ma?neskin – “THE LONELIEST”
Metallica – “Lux Æterna”
Muse – “You Make Me Feel Like It’s Halloween”

Kënga më e mirë latine

 

Anitta – “Funk Rave”
Bad Bunny – “WHERE SHE GOES”
Eslabon Armado, Peso Pluma – “Ella Baila Sola”
KAROL G, Shakira – “TQG”
ROSALI?A – “DESPECHA?”
Shakira – “Acro?stico”

Best K-POP

aespa – “Girls”
BLACKPINK – “Pink Venom”
FIFTY FIFTY – “Cupid”
SEVENTEEN – “Super”
Stray Kids – “S-Class”
TOMORROW X TOGETHER – “Sugar Rush Ride”

Kënga më e mirë e Afrobeats

Ayra Starr – “Rush”
Burna Boy – “It’s Plenty”
Davido ft. Musa Keys – “UNAVAILABLE” s
Fireboy DML & Asake – ”Bandana”
Libianca – “People”
Rema & Selena Gomez – “Calm Down”
Wizkid ft Ayra Starr– “2 Sugar”

Regjia më e mirë

Doja Cat – “Attention” –
Drake – “Falling Back”
Kendrick Lamar – “Count Me Out”
Megan Thee Stallion – “Her” –
Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Kinematografia më e mirë

Adele – “I Drink Wine”
Ed Sheeran – “Eyes Closed”
Janelle Monae – “Lipstick Lover”
Kendrick Lamar – “Count Me Out”
Miley Cyrus – “Flowers”
Olivia Rodrigo – “vampire”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Efektet më të mira vizuale (video muzikore)

Fall Out Boy – “Love From The Other Side”
Harry Styles – “Music For A Sushi Restaurant”
Melanie Martinez – “VOID”
Nicki Minaj – “Super Freaky Girl”
Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”
Taylor Swift – “Anti-Hero”

Koregrafia më e mirë 

BLACKPINK – “Pink Venom”
Dua Lipa – “Dance The Night (From Barbie The Album)”
Jonas Brothers – “Waffle House”
Megan Thee Stallion – “Her”
Panic! At The Disco – “Middle Of A Breakup”
Sam Smith, Kim Petras – “Unholy”

 

 

Editimi më i mirë

BLACKPINK – “Pink Venom”
Kendrick Lamar – “Rich Spirit”
Miley Cyrus – “River”
Olivia Rodrigo – “vampire”
SZA – “Kill Bill”
Taylor Swift – “Anti-Hero”