Donald Trump zbulon se si do t’i jepte fund luftës Rusi-Ukrainë brenda 24 orëve

Muaj pasi tha se mund t’i jepte fund luftës së Rusisë kundër luftës në Ukrainë brenda një dite pas rimarrjes së Shtëpisë së Bardhë, ish-presidenti Donald Trump ka zbuluar planin e tij të saktë.

Trump shpjegoi në një intervistë në Sunday Morning Futures të Fox News se si ai beson se mund ta zgjidhte konfliktin. Ai fillimisht tha se liderët botërorë janë inteligjentë dhe se pasardhësi i tij, presidenti Joe Bide, nuk është i aftë të merret me ta.

“Këta janë njerëz të zgjuar, duke përfshirë Emmanuel Macron të Francës, duke përfshirë dhe Vladimir Putinin. Këta njerëz janë të mprehtë, të ashpër dhe përgjithësisht të egër. Ata janë të egër dhe janë në krye të lojës së tyre”, tha Trump dhe më pas goditi Biden.

“Ne kemi një njeri që nuk e ka idenë se çfarë po ndodh. Është koha më e rrezikshme në historinë e vendit tonë”.

Prezantuesja Maria Bartiromo i bëri presion Trump pwr pretendimin e tij të mëparshëm.

“Pra, cila duhet të jetë përgjigja?” tha ajo. “Ju thatë se mund ta përfundoni luftën në Ukrainë për 24 orë. Si do ta bënit këtë?’

Trump u përgjigj se e njeh presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky shumë mirë. Ai shtoi se Zelensky ishte shumë i nderuar sepse ‘ai as nuk e dinte se për çfarë po flisnin kur e pyetën për telefonatën perfekte.

Ai i referohej një telefonate të korrikut 2019 mes tij dhe Zelenskyt, në të cilën Trump ofroi një marrëveshje për të presionuar Zelensky për të nxitur teori konspirative rreth kundërshtarit të tij Biden të vitit 2020 në këmbim të ndihmës nga SHBA.

Bartiromo e ndërpreu Trumpin dhe tha: Epo, kjo nuk do të mjaftojë që Putini të ndalojë bombardimin e Ukrainës.

Trump vazhdoi të shtjellonte planin e tij.

‘Jo jo jo. Jo, nuk e them këtë. Ajo që po them është se e njoh shumë mirë Zelenskyn dhe e njoh shumë mirë Putinin, madje edhe më mirë. Dhe kam pasur një marrëdhënie të mirë, shumë të mirë, me të dy”, tha Trump.

“Unë do t’i thoja Zelenskyt: Jo më shumë. Duhet të bëni një marrëveshje. Unë do t’i thoja Putinit: Nëse nuk bëni një marrëveshje, ne do t’u japim atyre shumë. Ne do t’u japim atyre më shumë se sa kanë marrë ndonjëherë, nëse duhet”, shprehet Trump.

Ai përsëriti pretendimin e tij: Unë do ta bëj marrëveshjen brenda një dite, një ditë.

Trump në maj i tha GB News: Nëse do të isha president dhe e them këtë, do ta mbyll atë luftë brenda një dite, do të duheshin 24 orë.