Dortmundi apo Bayerni kampion, gjithçka do të vendoset sot

Dortmundi apo Bayerni kampion, gjithçka do të vendoset sot


Sport


Gazeta Express

27/05/2023 9:21

Sot do të zhvillohet xhiro e 34-t dhe e fundit në Bundesligë, ku edhe do të përcaktohen shumë gjëra.

Padyshim se e gjithë vëmëndja është te titulli i kampionit, për të cilin po “luftojnë” Borussia Dortmundi e Bayern Munichi, shkruan Gazeta Express.

Dortmundi ka një përparësi sa i përket kësaj pasi është lider në tabelë me 70 pikë, me dy pikë më shumë se Bayerni.

“Verdhezinjtë” do të jenë sot nikoqirë të Mainzit, kurse “Bavarezët” do të luajnë në udhëtim te Kolni.

Bayerni, që është kampion në fuqi, e synon titullin e 11-të radhazi – kurse Dortmundi të parin pas 11 vjetëve.

Vlen të theksohet se nëse pikët mes skuadrave do të jenë të barabarta në fund, është goldallimi që do t’i japë përparësi njërës skuadër.

Ndeshjet që do të zhvillohet sot në Bundesligë:

Tabela në Bundesligë:

/Gazeta Express/