Afrika do të mundohet të bëjë të pamendueshmen, bisedime për paqe me Rusinë dhe UkrainënAutori: Gazeta inFokus


23:45 | 21 May 2023

Një delegacion prej gjashtë liderësh afrikanë do të zhvillojë bisedime me Kievin dhe Moskën, që shpresohet të “fillojë një proces paqeje”, sipas një ndërmjetësi që ndihmoi ndërmjetësimin e bisedimeve.

Jean-Yves Ollivier i tha Associated Press se liderët afrikanë do të diskutojnë gjithashtu çështjen delikate se si një Rusi e sanksionuar rëndë mund të paguhet për eksportet e plehrave që Afrikës i duhen dëshpërimisht.

Negociatori ndërkombëtar, i cili ka punuar për gjashtë muaj për t’i bashkuar bisedimet, tha se ata do të diskutojnë gjithashtu çështjen lidhur me lehtësimin e kalimit të më shumë dërgesave të grurit jashtë Ukrainës dhe mundësinë e shkëmbimeve të më shumë të burgosurve.

Ai tha se bisedimet ka të ngjarë të fillojnë muajin e ardhshëm, shkruan Skynews.

Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelenskyy kanë rënë dakord të dy të presin delegacionin e presidentëve nga Afrika e Jugut, Senegali, Egjipti, Republika e Kongos, Uganda dhe Zambia.

Bisedimet kanë gjithashtu miratimin e Shteteve të Bashkuara, Bashkimit Evropian, Kombeve të Bashkuara, Bashkimit Afrikan dhe Kinës, shtoi Ollivier.