Ish-ushtari izraelit kthen çelësin e Xhamisë Al-Aksa pas 56 vitesh

Një ish-ushtar izraelit dorëzoi të enjten çelësin e një porte të Xhamisë Al-Aksa në Kudsin Lindor të pushtuar pasi e kishte vjedhur atë 56 vjet më parë, raporton Anadolu.

Departamenti i Vakëfit Islam në Kuds publikoi një video që tregon drejtorin e përgjithshëm të saj Sheikh Azzam Al-Khatib duke marrë çelësin nga njeriu, i identifikuar si Yair Barack.

Në video, Barack tha se ai ishte pjesë e batalionit izraelit që luftoi në frontin e Kudsit Lindor, duke shtuar se shumë nga shokët e tij humbën jetën gjatë luftimeve në vitin 1967. “Kam mbërritur te porta Al-Mughrabi (në korridorin perëndimor të xhamisë Al-Aksa) dhe kur shikova në anën e majtë, gjeta një çelës. Nuk e di pse e lëshova dorën mbi të dhe e mora”, tha ai.

“E vendosa çelësin në xhep dhe që atëherë e kam në posedim”, shtoi ai. Barack tha se pas 40 ose 50 vjetësh, filloi të mos ndihej i qetë që çelësi ishte ende tek ai “thjesht sepse e vodha dhe tani vendosa ta ktheja”.

“Tani erdha këtu. E ktheva çelësin që kisha vjedhur. Ia ktheva pronarëve të tij dhe këtë duhet të bëjë edhe Izraeli. T’u kthejë palestinezëve tokën, të drejtat, respektin, pavarësinë, lirinë dhe sigurinë e tyre”, tha Barack.

Ai tha se pas kthimit të çelësit, ndjeu se kishte “bërë gjënë e duhur”. Dorëzimi i çelësit nga ana e tij erdhi pasi kolonët izraelitë së bashku me shumë zyrtarë izraelitë iu bashkuan “marshit të flamurit” për të festuar pushtimin e Kudsit Lindor në vitin 1967.

Duke komentuar marshimin e diskutueshëm, ai tha se kjo është një nga ditët më të këqija të vitit për të, duke shtuar se ai nuk e feston “ditën e flamurit” shumë kohë më parë.

Marshimi i Flamurit organizohet nga kolonët izraelitë çdo vit për të shënuar atë që ata e quajnë bashkimin e Kudsit, duke iu referuar pushtimit të qytetit nga Izraeli në vitin 1967.

“Unë isha pjesë e saj në atë ditë. Uroj që të mos e kisha bërë, që përfundoi me pushtimin e Kudsit”, tha ai.

Izraeli pushtoi Kudsin Lindor gjatë Luftës Arabo-Izraelite të vitit 1967. Izraeli aneksoi të gjithë qytetin në vitin 1980 në një lëvizje që nuk u njoh kurrë nga komuniteti ndërkombëtar.

MARKETING