Pioli: Nuk mund t’i qortoj lojtarët pasi ata dhanë gjithçka, u përballëm me një ekip të fortë

Pioli: Nuk mund t’i qortoj lojtarët pasi ata dhanë gjithçka, u përballëm me një ekip të fortë


Sport


Gazeta Express

16/05/2023 23:55

Milani u eliminua sonte në gjysmëfinale të
Ligës së Kampionëve.

“Rossonerët” pësuan humbje 1:0 ndaj Interit
edhe në ndeshjen e dytë, me “Nerazzurrët” që në finale kaluan me rezultatin e përgjithshëm
3:0, shkruan Gazeta Express.

Stefano Pioli pas ndeshjes e pranoi se zhgënjimi
është i madh, por tha se rruga deri këtu ishte e mrekullueshme.

“Ka një zhgënjim të madh. Ishte një
udhëtim i mrekullueshëm dhe askush nga një skuadër që doli në fazën e grupeve
sezonin e kaluar nuk mund të arrinte në gjysmëfinale duke mposhtur skuadra si
Tottenham dhe Napoli, por ne ende donim të arrinim në finale”, tha ai për “Sport
Mediaset” pas ndeshjes.

“Ka zhgënjim sepse fatkeqësisht e prishëm gjysmëfinalen
me 15 minutat e para të ndeshjes së parë. Për pjesën tjetër, ne u përballëm me
një ekip shumë të fortë dhe në masë të madhe ishim në lartësinë e detyrës. Ne
kishim disa shanse për të thyer bllokimin këtë mbrëmje dhe kjo mund të kishte
ndihmuar, por ndoshta jo mjaftueshëm”, shtoi trajneri i Milanit.

“Nuk mund t’i qortoj lojtarët e mi për
asgjë, pasi ata dhanë gjithçka, ne u përpoqëm me stilin tonë të futbollit dhe
gjithë energjinë që na kishte mbetur. Tani duhet ta mbyllim sezonin me një
nivel të lartë, sepse do të ishte për të ardhur keq që të mos e bëjmë këtë”, vazhdoi
italiani.

Ky ishte “Derby della Madonnina” i katërt
radhazi që Milani e humbi në vitin 2023, të gjitha pa shënuar asnjë gol. Kjo
është ecuria më e keqe në histori për kuqezinjtë, duke dështuar të gjejnë
rrjetën në katër ndeshje ndaj rivalit lokal.

“Nëse filloni një gjysmëfinale dhe po humbisni
2:0 pas 12 minutash, kjo do të bëjë një ndryshim të madh. Është e vërtetë që
rezultati përfundimtar ndikon në gjykimin e një paraqitjeje, por mendova se
sonte ishte shumë më afër pjesës së dytë të ndeshjes së parë, ishte kryesisht shumë
e barabartë dhe ne thjesht nuk shfrytëzuam shanset tona. Ky ishte kufizimi ynë
në këto dy ndeshje”, tha Pioli.

“Ne nuk ishim aq të rrezikshëm në fillim
sa jemi zakonisht, gjë që është për shkak të qëndrueshmërisë mbrojtëse të
Interit, por edhe se nuk e ngritëm ritmin dhe nuk ishim mjaft të saktë në
pasimet tona. Interi pritej të shënonte kundër nesh mundësinë e parë, ndërsa ne
nuk bëmë të njëjtën gjë”, shtoi 57-vjeçari.

Pioli nuk bëri asnjë zëvendësim derisa
Interi kaloi në avantazh këtë mbrëmje në minutën e 74-t, me golin e Lautaro
Martinezit.

“Isha duke përgatitur ndryshimet kur ata
shënuan. Skuadra po e kontrollonte mirë topin dhe ne arritëm disa herë në buzë
të zonës së tyre, por na mungonte saktësia dhe cilësia për t’i bërë ato situata
të vlefshme. Më pas, ndërsa po përgatitnim zëvendësimet, goli erdhi”, deklaroi
Pioli.

Tani shpresa e vetme e Milanit për të shpëtuar
sezonin është që të sigurojë një vend në top-katërshe, për të qenë pjesë e
Ligës së Kampionëve edhe sezonin e ardhshëm. /Gazeta Express/