Türkiye, nis takimi me Rusinë dhe Ukrainën për vazhdimin e marrëveshjes së drithërave

Një takim në Istanbul për zgjatjen e marrëveshjes së drithit të Detit të Zi nisi sot midis Türkiyes, Rusisë, Ukrainës dhe OKB-së, njoftoi ministri turk i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, raporton Anadolu.

“Sot filloi takimi i zëvendësministrave të mbrojtjes të Türkiyes, Rusisë, Ukrainës dhe zyrtarëve të OKB-së në Istanbul”, tha Akar në një ngjarje në provincën Kayseri.

“Ne po vazhdojmë negociatat tona për të siguruar që kjo punë të mos ndalet dhe të ruhet stabiliteti”, tha Akar.

Akar shtoi se deri më tani, 30 milionë tonë drithë janë transportuar për nevojtarët me anë të marrëveshjes, e cila do të skadojë më 18 maj.

Türkiye, OKB-ja, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje në Istanbul korrikun e kaluar për të rifilluar eksportet e grurit nga tri porte ukrainase të Detit të Zi, të cilat u ndaluan pas fillimit të luftës Rusi-Ukrainë në shkurt 2022.

Një Qendër e Përbashkët Koordinuese me zyrtarë nga të tri vendet dhe OKB-ja u krijua në Istanbul për të mbikëqyrur dërgesat.