Inteligjenca britanike: Rusia rekruton punëtorë emigrantë nga Azia Qendrore, u ofron shtetësi dhe pagë mbi 4,000 dollarë

Ushtria ruse po rekruton punëtorë emigrantë nga Azia Qendrore për të luftuar në Ukrainë, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Britanisë, duke shtuar se kjo ndodh shpesh në xhami dhe zyra të imigracionit.

“Në zyrat e imigracionit, stafi që flet taxhikisht dhe uzbekisht përpiqet në mënyrë rutinore të rekrutojë emigrantë”, shkroi ministria britanike në njoftimin e saj të fundit, transmeton Telegrafi.

Ministria citoi një raport të Radio Evropa e Lirë që thoshte se rekrutuesit ushtarakë rusë u ofronin emigrantëve bonuse regjistrimi prej 2,390 dollarë dhe paga deri në 4,160 dollarë në muaj.

Ata gjithashtu u ofrojnë punëtorëve një rrugë të shpejtë për të marrë nënshtetësinë ruse në gjashtë muaj deri në një vit në vend të pesë viteve të zakonshme.

Emigrantët e joshur nga pagat e larta mujore dhe bonuset e hyrjes, ka të ngjarë të dërgohen në frontet e Ukrainës “ku shkalla e viktimave është jashtëzakonisht e lartë”, thuhet në raportin më të fundit.

Masa është pjesë e një përpjekjeje të Ministrisë ruse të Mbrojtjes për të përmbushur objektivin e saj për të rekrutuar 400,000 njerëz për luftën e Moskës kundër Ukrainës, shtoi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

“Autoritetet pothuajse me siguri po kërkojnë të vonojnë çdo mobilizim të ri të detyrueshëm të hapur për aq kohë sa të jetë e mundur, në mënyrë që të minimizojnë mosmarrëveshjet e brendshme”. /Telegrafi/